Larry Richard

Larry Richard

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Doğum Tarihi, Yeri: 23 Nisan 1965, ABD
Pozisyon: Pivot
Boy, Kilo: 2.01 m.
Takımı:
Oynadığı Takımlar: Texas Christian University, Eczacıbaşı, Fenerbahçe, Efes Pilsen.

1987-94 yılları arasında Türkiye'de de oynayan Amerikalı basketbolcudur.

23 Nisan 1965'te doğdu. Teksas Christian Üniversitesi'nde oynadı, ancak NBA takımları tarafından tercih edilmedi. 1987 yılında Eczacıbaşı ile anlaştı ve bu takımın 1987-88 ve 1988-89 sezonlarında Türkiye Basketbol Ligi ve 1988 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası sevinçlerini yaşamasında yüksek sayı ve ribaund ortalamasıyla büyük pay sahibi oldu.

Kazandığı başarılarla bir anda Türkiye'nin en başarılı yabancısı konumuna gelen Richard, 1989 yılında iddialı bir kadro kuran Fenerbahçe'ye transfer oldu ve ilk sezonunda bu takımın Klasman birincisi ve Galatasaray'ı 95-86 yenerek tarihinde ilk kez Cumhurbaşkanlığı Kupası şampiyonu olmasını sağladı. Fenerbahçe'deki ikinci sezonunda ise Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı ikinci kez kazandığı gibi, bu takımın tarihindeki ilk Türkiye Ligi şampiyonluğuna ulaşmasında en büyük rollerden birini üstlendi. Bu başarılarıyla bir anda Türkiye'deki en popüler ve sevilen Amerikalı basketbolcusu oldu. Ertesi sezon da Fenerbahçe'nin üçünü kez üst üste Klasman Ligi birincisi ve Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Kupası şampiyonu olmasına sayı ve ribaund kralı olarak katkı sağladıktan sonra o sezon Fenerbahçe'yi play-off yarı finalinde eleyerek ligi şampiyon tamamlayan Efes Pilsen'e transfer oldu.

Bu takımda da başarılarını sürdüren Richard, Efes Pilsen'in 1992-93 ve 1993-94 sezonlarında da süren şampiyonluk serisine diğer yabancı oyuncu Petar Naumoski ile önemli katkılarda bulundu. Bu forma altında 1993 Cumhurbaşkanlığı Kupası ve 1994 Türkiye Kupası şampiyonluğu sevinçlerini de yaşadı.

Lacivert-beyazlı formayla 1993 yılında Koraç Kupası'nda basketbolda finale çıkan ilk Türk takımında oynama guruna ulaşırken, 1994'te Şampiyon Kulüpler Kupası'nda grup maçlarında üst düzey maçlar çıkararak bir Türk takımının ilk kez bu kupada çeyrek final oynamasında önemli roller üstlendi.

Üstün sıçrama yeteneğiyle 2.01'lik boyuna rağmen pivot pozisyonunda oynayan Richard, istikrarsız kan şekeri sorunu ile dirsek ve omuz bölgesindeki kireçlenme rahatsızlığı nedeniyle aktif basketbol yaşamını erken yaşta bırakmak zorunda kaldı.

Benzer Makaleler