Java (yazılım ortamı)

Java (yazılım ortamı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Java (yazılım ortamı)
Java Logo.svg
Orijinal yazar(lar) James Gosling, Sun Microsystems
Geliştirici(ler) Oracle Corporation
İşletim sistemi Windows, Solaris, GNU/Linux, OS X[1]
Platform Çapraz platform yazılımları
Tür Yazılım ortamı
Lisans Büyük bölümü özgür yazılım (OpenJDK), az kısmı sahipli yazılım[2][3][4]
Resmî sitesi java.com

Java, Sun Microsystems tarafından üretilen ve yazılım uygulamaları geliştirmeye yardımcı yazılımlar bütünüdür. Java'nın kullanım alanı gömülü aygıtlardan cep telefonlarına, kurumsal sunuculardan süper bilgisayarlara uzanmaktadır. Cep telefonları, Web sunucuları ve kurumsal uygulamalarda sıkça kullanılan Java'nın masaüstü bilgisayarlardaki kullanımı daha az yaygındır. Ne var ki, bu ortamda çalışan Java uygulamacıkları Dünya Çapında Ağ üzerinde gerçekleştirilen işlemlerde kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Çalıştırılmadan önce Java bitkoduna dönüştürülecek kaynak kodu çoğunlukla Java programlama dilinde geliştirilmektedir. Bunun yanında, JavaScript, Python, Ruby ve Scala gibi diller için geliştirilmiş derleyiciler de bulunmaktadır. Java sözdizimi C ve C++'ya çok benzemekte, ancak işaretçiler gibi alt düzey yapılara sahip bulunmamaktadır. Java bellek modeli her nesnenin yığın üzerinde oluşturulmasına dayanmaktadır. Bellek temizliği Java Sanal Makinesi tarafından otomatik olarak gerçekleştirilmektedir.

Sun Microsystems 13 Kasım 2006 tarihinde Java'nın büyük bir bölümünü GNU Genel Kamu Lisansı kapsamında kullanıma açmıştır. Derlenmiş dosyalar olarak sunulan küçük bölüm ise Sun tarafından lisanslanmıştır (bu bölüm şirkete ait değildir).[kaynak belirtilmeli]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler