Jandarma Eğitim Komutanlığı

Jandarma Eğitim Komutanlığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jandarma Eğitim Komutanlığı
Jandarma Eğitim Komutanlığı logo.jpg
Etkin 1975-günümüz
Ülke  Türkiye
Bağlılık Jandarma Genel Komutanlığı
Sınıfı Jandarma
Büyüklük Kolordu
Karargâh Ankara
Komutanlar
Komutan Korgeneral Mustafa Kemal Alataş[1]

Jandarma Eğitim Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı komutanlıklardan birisidir. 1975 yılında Ankara-Güvercinlik'te Jandarma Eğitim Tümen Komutanlığı olarak kurulmuş, 1985 yılında ismi Jandarma Eğitim Komutanlığı olarak değiştirilmiştir. 1992 yılında Beytepe'ye, 1998 yılında Güvercinlik Kışlası'na taşınan komutanlık, 2005 yılında halen bulunduğu Beytepe Kışlası'na taşınmıştır.

Jandarma Eğitim Komutanlığı'nın görevi komutasındaki eğitim birliklerinin eğitim ve öğretim faaliyetlerini yürütmek, Jandarma Genel Komutanlığı'nın emir ve direktiflerine uygun olarak eğitim, doktrin, taktik, teknik ve usullerini geliştirmek, birliklere ferdi eğitim, birlik eğitimi ve müşterek eğitim için eğitim desteği sağlamaktır. Jandarma Eğitim Komutanlığı'na bağlı komutanlıklar şunlardır:[2]

Atlı Jandarma Bölük Komutanlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Jandarma Eğitim Komutanlığı'na bağlı komutanlıktır. Karargahı Nevşehir'de bulunmaktadır. 1997'de "Jandarma Atlı Birlik Komutanlığı" olarak kurulan komutanlığın ismi 2003 yılında "Jandarma At-Köpek Eğitimi ve Meslek Edindirme Kurs Merkez Komutanlığı (JAKEM)" şeklinde değiştirilmiştir. 2012 yılında ismi "Atlı Jandarma Bölük Komutanlığı" olarak değiştirildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "2014 Yaş Kararları". Resmî Gazete. 21 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mayıs 2015. 
  2. ^ "Jandarma Eğitim Birlikleri, jandarma.tsk.tr". 7 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mayıs 2015. 

Benzer Makaleler