Evangelos Marinakis

Evangelos Marinakis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Evangelos Marinakis
Doğum 30 Temmuz 1967 (1967-07-30) (54 yaşında)
Pire, Yunanistan
İkamet Atina, Yunanistan
Londra, İngiltere
Milliyet Yunan
Meslek İş adamı, armatör
Organizasyon Capital Maritime & Trading Corp. - Başkan
Capital Product Partners L.P. - Büyük Ortak
Alter Ego Media SA - Sahibi[1]
Abisso Holdings Limited - Sahibi [2]
Olimpiakos - Sahibi
Nottingham Forest - Sahibi
Pire Belediye Meclis Üyesi

Evangelos Marinakis (YunancaΕυάγγελος[3] (Βαγγέλης) Μαρινάκης, d. 30 Temmuz 1967), Pire Belediye Meclisi Üyesi, armatör, iş adamı ve futbol kulübü sahibi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Evangelos Marinakis 30 Temmuz 1967 yılında Pire'de doğdu. Ailesinin tek çocuğudur. Babası bir armatör ve aynı zamanda Yunanistan Parlamento üyesiydi. Evangelos Marinakis İngiltere'de Uluslararası İlişkiler ve Yönetim üzerine lisansını tamamladı.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Denizcilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Marinakis, Capital Maritime & Trading Corp. şirketinin kurucusu ve yönetim kurulu başkanıdır. Mart 2010-Eylül 2011 tarihleri arasında NYSE'de yönetim kurulu başkanı ve CEO. Mart 2007 ve Aralık 2014 tarihleri arasında Capital Product Partners L.P. (NASDAQ:CPLP) yönetim kurulu başkanlığı yaptı. 1992-2005 yılları arasında, Marinakis Capital Ship Management Corp. şirketinin Ticaret Müdürlüğü görevlerini üstlendi. Ailesinin sahip olduğu diğer denizcilik şirketlerinde de çeşitli görevleri yıllar içerisinde sürdürdü.

Politik kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

Marinakis, Mayıs 2014'te Pire İl Meclisi'ne birinci sırada seçildi. Pire Limanı'nı dünyanın en büyük kruvaziyer limanı haline getirmek ve aynı zamanda doğa dostu bir liman olmasını sağlamak üzere yaptığı girişimler, Pire Belediyesi'nin yaşadığı ekonomik kriz nedeni ile tam olarak yapılamadı. Ancak kendi imkanları ve finansörlüğünde, Pire kentine çok sayıda çocuk parkı, spor tesisi ve meydan düzenlemeleri yaptırdı.

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

2010 yılı ortalarında satın aldığı Olimpiakos Futbol Kulübü'nün halen başkanlığı yapmaktadır.

Marinakis, Ağustos 2010'dan Eylül 2011'e kadar Yunanistan Süper Ligi'nde başkanlık ve Yunanistan Futbol Federasyonu'nun da başkan yardımcılığını yaptı. Olympiacos başkanlığında takım, 2010/11'den 2016'ya kadar art arda yedi sezon Yunanistan Ligi şampiyonluğunu kazandı.

2017 mayısında İngiliz Futbol Kulübü Nottingham Forest takımını satın aldı.

Medya[değiştir | kaynağı değiştir]

Marinakis'in medya sektörüne girmesi için yaptığı girişimler henüz Yunanistan Rekabet Kurulu tarafından onaylanmamıştır. Onaylandığı takdirde Ta Nea ve Vima gazeteleri ile Mega Channel TV televizyonu ile DOL medya gruplarının sahibi olacak.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "On the way for the television licenses". www.balkaneu.com. 12 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2018. 
  2. ^ "ABISSO HOLDINGS LIMITED / i-Cyprus - Cyprus Companies Search". i-cyprus.com. 12 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2018. 
  3. ^ "Evangelos Marinakis | Olympiacos.org / Official Website of Olympiacos Piraeus" (İngilizce). Olympiacos.org. 26 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2017. 

Benzer Makaleler