Endoplazmik Retikulum (albüm)

Endoplazmik Retikulum (albüm)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Endopilazmik Retikulum
Grup Vitamin stüdyo albümü
Yayımlanma 1 Nisan 2015
Kaydedilme Haziran, 2014 - Mart, 2015
Tarz Pop · Pop rock · Parodi
Süre 57:54
Dil Türkçe
Şirket Poll Production
Grup Vitamin kronolojisi
"Best of Vitamin"
(2004)
"Endopilazmik Retikulum"
(2015)
Endopilazmik Retikulum albümüne çekilmiş video klipler
  1. "İsmail 2"
    Yayımlanma: 5 Mayıs 2015

Endopilazmik Retikulum, Türk pop grubu Grup Vitamin'in 1 Nisan 2015 tarihinde 17 yıl aradan sonra çıkardıkları dokuzuncu stüdyo albümleri. Gökhan Semiz'in ölümünden sonra dağılan grubun geri dönüş albümüdür. Albüm, Poll Production tarafından satışa sunulmuştur. Gruba, 1990'lı yıllarda albümlerin düzenlemelerini yapan Tolga Sünter katılmıştır. Emrah Anul geri döneceklerini resmi sosyal medya hesabından duyurmuştur. Albümün kayıtları 2014 yılında başlamıştır. Albümün çıkış parçası 1992 yılında Yandık Desene albümünde yer alan "İsmail" adlı hit parçanın yeni versiyonu olan "İsmail 2" olmuştur. Tamamı parodi parçalardan oluşan albümde pop ve pop rock tarzı müzik türleri yer alır.

Grup, uzun bir aradan sonra albümün çıkışıyla birlikte tekrar olay olmuştur. Sosyal medyada en çok konuşulan isimlerden birisi olmuştur. Albümün çıkış parçasının klibinde Burak Kut, Hakan Altun ve Ferda Anıl Yarkın gibi ünlü isimlerde yer almıştır. Albümün satışları daha çıktığı hafta birinci sıraya kadar yükselmiştir.

Genel[değiştir | kaynağı değiştir]

1998 yılında, İyi Günler Türkiye adlı albümün kayıtları sürerken Gökhan Semiz bir trafik kazasında hayatını kaybetmesi sonucunda aynı yıl yayınlanan albümden sonra grup dağılmıştır. 17 yıl boyunca albüm yapmayan gruba 1990'lı yıllarda albümlerinin düzenlemelerini yapan Tolga Sünter tekrar bir albüm yapmak için söylemiş ama grup üyeleri kabul etmemişti. Fakat daha sonra üyeleri ikna eden Tolga Sünter gruba dahil oldu. Ardından, 2012 yılında albüm çıkmadan önce ilk olarak Bana Bir Soygun Yaz adlı filmin müziklerini yaparak tekrar döndüklerinin müjdesini verdiler. Hayranları tarafından büyük bir arzuyla tekrar albüm yapmaları istenmiştir. 2014 yılının yazında yeni bir albüm çalışması içine girmişlerdir. Eski albümlerde de yer alan şarkıların tekrar yeni versiyon olarak düzenlemişler ve başka şarkılarda albüme eklemişlerdir. Albümün kayıtları 2015 yılının mart ayına kadar sürmüştür. Mart ayında ilk olarak grubun üyesi Emrah Anul sosyal medya hesabından albümün nisan ayının ilk gününde çıkacağını duyurmuştur.

1 Nisan 2015 tarihinde albüm çıkmıştır. 5 Mayıs tarihinde albümün çıkış parçası 1992 yılında Yandık Desene albümünde yer alan hit şarkı "İsmail" parçasının yeni versiyonu olan "İsmail 2" olmuştur. Şarkı, sosyal medyada çok büyük olumlu tepkiler almıştır. Grup uzun aradan sonra döndükten sonra büyük olumlu tepkiler almıştır. Bu olumlu tepkilerden birisini de Okan Bayülgen programında "Siz kendinizi hiç ciddiye almıyorsunuz ama en ciddiye alınması gereken adamlar sizsiniz" diyerek yapmıştır.

Göndermeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümün çıkış parçası olan "İsmail 2" adlı şarkının klibinde tam 18 gönderme vardır. Göndermelerden ilki 1999 yapımı Matrix filmine olmuştur. İkinci gönderme Murat Kekilli'nin 2013'te çıkardığı albüme adını veren Gümüş Teller şarkısının klibine, üçüncü gönderme ünlü yarışma programı Survivor'a olmuştur. Dördüncü gönderme Gülşen'in Beni Durdursan mı? adlı albümündeki "Irgalamaz Beni" adlı parçasının klibine olmuştur. Beşinci gönderme Volkan Konak'ın "Mimoza Çiçeğim" şarkısına olurken, altıncı gönderme dünyaca ünlü video oyunu Street Fighter'a olmuştur. Yedinci gönderme Hakan Altun'a, sekizinci ise Hande Yener'e olmuştur. Dokuzuncu gönderme moda yarışması İşte Benim Stilim'e olmuşken, onuncusu yine bir yarışma programı olan Var Mısın Yok Musun'a olmuştur. Onbirinci gönderme Yemekteyiz adlı yarışma programına, on ikinci gönderme Foursquare uygulamasına olmuştur. On üçüncü gönderme Soner Sarıkabadayı'ya ve Ajda Pekkan'a olmuştur. On dördüncü gönderme Halil Sezai'nin İncir Reçeli filmindeki "İsyan" şarkısını seslendirdiği sahneye olmuştur. On beşinci gönderme dünyaca ünlü televizyon dizisi Game of Thrones'a olmuştur. On altıncı gönderme Sıla ve Ozan Doğulu'nun düet yaptıkları şarkının klibine olmuştur.

On yedinci gönderme Ata Demirer'in Eyvah Eyvah filmindeki karakterine, Bengü'nün klibine ve Ayşe Hatun Önal'a olurken, on sekizinci ve son gönderme de İsmail YK'ya olmuştur. Grup, göndermeler için bazı sanatçılardan izin aldığını da açıklamıştır.

Şarkı listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

No. BaşlıkŞarkı yazar(lar)ıMüzik Süre
1. "Monakkoluyum"  Emrah Anul, Tolga SünterTolga Sünter 4:03
2. "İsmail 2"  Gökhan Semiz, Selçuk Aksoy, Emrah Anul, Tolga SünterDag Krister Vole, Alpan Nwapa 4:54
3. "Seviyoraaa"  Emrah Anul, Tolga SünterJoseph Foreman 4:46
4. "Külbastııı"  Tolga Sünter, Emrah AnulAnonim 3:56
5. "Cısss"  Tolga SünterTolga Sünter 3:17
6. "Apaçi Ayhannn"  Selçuk Aksoy, Emrah Anul, Tolga SünterÇeşitli 3:51
7. "Dingillerrr"  Emrah Anul, Tolga SünterAnonim 4:18
8. "Krizzz"  Emrah Anul, Tolga SünterTolga Sünter 3:33
9. "Al Aşkını Sok Gözüne"  Gökhan Semiz, Emrah AnulGökhan Semiz, Emrah Anul 4:15
10. "Fatoşşş"  Gökhan SemizAnonim 2:53
11. "Şaşkın Demokrat"  Gökhan SemizGökhan Semiz 5:57
12. "Cep Telefonu"  Gökhan SemizEmrah Anul, Selçuk Aksoy 4:33
13. "Turkish Cowboys"  Gökhan SemizGökhan Semiz 4:16
14. "Bülbül Olmuş Ötmüşüzzz"  Emrah Anul, Tolga SünterTolga Sünter 3:22

Benzer Makaleler