Dereköy, Kavak

Dereköy, Kavak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dereköy
Ülke  Türkiye
İl Samsun
İlçe Kavak
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 233
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0362
Posta kodu 55850

Dereköy, Samsun ilinin Kavak ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adı eskiden 3 tararafından ve mahallenin içinden dere geçiyormuş adı da oraya dayanıyor.Mahallede çok farklı yarlerden gelen aileler bir arada yaşıyor.Mahallenin genel anlamda nüfusu dışardadır. Özellikle istanbul da büyük nüfusu vardır. Mahallede şu anda yaşlılar yaşar genç bulmak oldukça zor bir hal almış durumdadır. mahallede emekli olmayan yoktur. arazisi verimsizdir Mahallede kırk hane bulunmakla birlikte oldukça fazla soyadı çeşitliliği vardır. Bunlar:ACET ,ADLİN ,AĞAR ,AKYÜN ,BARAN ,BARIN ,BARIŞ ,BAŞAR ,BİNAY ,CAN ,CUMART ,ÇALAS ,ÇALIŞ ,ÇETİNTAŞ ,DEMİR ,EFE ,EKEN ,GEÇİT ,GÜREL ,İLGEN ,POLAT ,SAVAŞ

Muhtarlar[değiştir | kaynağı değiştir]

1984-2009 yılları arası muhtarlık görevini mahallenin ileri gelenlerinden Bilal EFE yapmıştır.2009-2014 yılları arası bu görevi Şerif İLGEN üstlenlenmiştir.Görev başında şu an Nami AĞAR bulunmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun il merkezine 52 km, Kavak ilçesine 2 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 233
1997 268

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu kapalıdır.mahallede içmesuyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yapılmıştır yağmur atıksu için gerekli büzler köye teslim edilmiştir duman köy yol bağlantısı köy altı ankara karayollu bağlantısı ve köy içi dozer çalışması yapılmıştır. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve her hanenin sabit telefonu vardır.Ayrıca aranan ve arayan numaralar görülmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler