Dağ Zaman Dilimi

Dağ Zaman Dilimi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dağ Zaman Dilimi UTC-07.00'ye karşılık gelmektedir (eşlemdeki yeşil bölge).

Dağ Zaman Dilimi, Kuzey Amerika'da kullanılan, Eş Güdümlü Evrensel Zaman'dan sonbahar ve kış aylarında 7, yaz saati uygulamasının etkin olduğu ilkbahar ve yaz aylarında ise 6 saat geride olan zaman dilimi. 105. batı boylamındaki saati temel almaktadır.

Bu zaman dilimi Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da genellikle Dağ Zamanı olarak adlandırılmaktadır. Terim; adını, Kanada'nın güneybatısından ABD'nin New Mexico eyaletine değin uzanan Kayalık Dağlar'dan almaktadır. Meksika'da Pasifik Dilimi olarak adlandırlan zaman diliminin sınırları Federal Düzenlemeler Yasası'nın 49 CFR 71 adlı bölümünde açıklanmıştır.[1]

Pasifik Zaman Dilimi'nden bir saat ileride olan Dağ Zaman Dilimi, Merkezi Zaman Dilimi'nden ise bir saat geridedir.

2007'de başlayan bir uygulamaya göre, bu zaman diliminin kullanıldığı bazı yerler mart ayının ikinci pazar gecesi yaz saati uygulamasına geçmekte ve kasım ayının ilk pazar gecesi saatleri bir saat geriye almaktadır.

Arizona'nın büyük bölümünde yaz saati uygulaması etkin değildir. İlkbahar, yaz ve sonbahar aylarını Pasifik Zaman Dilimi'nde geçiren bu bölge yine de Dağ Zaman Dilimi'nde kabul edilmektedir.

Dağ Zaman Dilimi'nin en büyük kenti Phoenix, Arizona'dır. Bu zaman diliminde yayın yapan TV kanalları yayın akışlarını bir saat geriletmektedir. Bu nedenle, altın saatlerde saat 19.00'da başlamaktadır.

Birleşik Devletler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dağ Zaman Dilimi'nde yer alan Amerika Birleşik Devletleri'nin eyaletleri şunlardır:

Kanada[değiştir | kaynağı değiştir]

Dağ Zaman Dilimi'nde yer alan Kanada eyaletleri şunlardır:

Meksika[değiştir | kaynağı değiştir]

Dağ Zaman Dilimi'nde yer alan Meksika eyaletleri şunlardır:

Büyük kentsel bölgeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler