Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi

Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi
Rahmi koç müzesi.jpg
Açılış 2005
Konum Altındağ, Ankara, Türkiye
Koordinatlar 39°56'15.0"N, 32°59'49.9"E Edit this on Wikidata
Tür Sanayi müzesi
Önemli parça(lar)
Koleksiyon(lar)
  • 1850'li yıllardan itibaren sanayide kullanılan araçlar
  • deniz, hava ve karayolu taşımacılığı tarihinde kullanılan nesneler
Toplu ulaşım EGO Genel Müdürlüğü logo.svg
Ankara Metro logo.svg Ulus İstasyonu
Otopark? Yok
Rahmi Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı bünyesindeki diğer müzeler

Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi, Ankara'nın Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. Ankara'nın ilk sanayi müzesidir. Ankara Kalesi'nin ana giriş kapısının karşısında, eskiden At Pazarı olarak bilinen mevkide yer alan Çengel Han adlı tarihi kervansarayda yer alır. Müzenin denetimi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürlüğünce yapılmaktadır.

Müze binası[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edilen Çengelhan, Mihrimah Sultan'ın eşi Damat Rüstem Paşa tarafından 1522'de yaptırılmış, çeşitli dönemlerde tiftik deposu ve tabakhane olarak kullanılmıştir. 1990 yilinda vefatina kadar sahibi Anadolu Beylerbeyi Karacapasa'nin torunu Raife Kocabeyoglu-Öngen'dir. O tarihte Ankara Belediye baskani olan Murat Karayalçin, hanin sahiplerine Belediye sarayi yaptirmak için hani istimlak edeceklerini belirtmis, ama bu proje gerçeklesmemistir.[kaynak belirtilmeli] Çengelhan, Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı tarafından Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden kiralanarak restore edilmiş ve 2005 yılından itibaren sanayi müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Sergilenenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzede sergilenenler arasında Minneapolis Moline Türk tarafından üretilen UTSD traktör modeli.

Müzede, 1850'li yıllardan itibaren sanayide kullanılan araçlar, ilk daktilo, ilk televizyon gibi çeşitli elektronik araçlar; denizcilik, havacılık, karayolu taşımacılığı gibi alanların geçmişine ait objeler sergilenmektedir. Müzedeki eserlerin çoğu Rahmi Koç koleksiyonundan bağışlanmıştır. Çengelhan'ın avlusunda Vehbi Koç'un iş hayatına atıldığı dükkân yer almaktadır.

Müze, İstanbul'da, Haliç'teki Lengerhane binasında 1994'ten itibaren hizmet veren Rahmi M. Koç Müzesi'nden sonra Rahmi Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı tarafından açılan ikinci sanayi müzesidir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler