Çakırsu, Taşova

Çakırsu, Taşova

Vikipedi, özgür ansiklopedi


Çakırsu
Amasya
Amasya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Amasya
İlçe Taşova
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 478
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0358
İl plaka kodu 05
Posta kodu 05800
Resmî site
[1]

Çakırsu, Amasya ilinin Taşova ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski adı Rumlardan kalma Yonnus'tur. Osmanlı İmparatorluğunda son dönemlerde ortaya çıkan Türkçülük hareketlerinden sonra Rumlar, Amasya-Tokat-Sivas gibi bölgeden zorla göç ettirilmiştir. Cumhuriyet döneminden sonra gerçekleşen süreçte buraya yerleşen Köy sakinlerinin nereden geldiği hakkında çeşitli 3 bilgi vardır. Bu bilgilerden biri Göçebe yaşayan Yörüklerin bu köyü sahiplenmesi, Bir diğeri Emir Timur'un Ankara savaşından sonra Semerkand'tan getirdiği aileleri Bitlis ve çevresine yerleştirdikten sonra o bölgede bulunan insanların Tokat ve Sivas'a göç edip oradan bu köy ve çevresine yerleşmesi, Son bir bilgi olarak Safevi devleti zamanında Bugünkü Türkiye Cumhuriyetinin Doğu bölgelerinde yaşayan Türkmenlerin Sivas-Tokat ve Amasya bölgelerine yerleştikten sonra bu köyü sahiplenmesidir.Köyde meftun Yunus Baba namı ile meşhur Evliya Ladik'ten bu bölgeye yerleşmiştir. Hatipoğlu Hasan,Deli Ali oğlu Halil,Pehlivanoğlu Osman,gibi isim listesi vardır.Şu anda köyün hane sayısı 150-200 civarındadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Yemeklerinde Kara çorba,Yayla çorbası,Sini,Paaç meşhurdur.Dini bayramlardan önce Eski Türklerden kalma Çaput Bağlama, Çörek Pişirme gibi inançlar devam etmektedir.Bayram Namazlarından sonra Kurga (Mezarlık) Ziyaretleri yapılır.Varlıklı ailelerin yardımlarıyla alınan eşarp,havlu,giysi vb. şeyler köyde bulunan fakirlere dağıtılır.Aynı zamanda da evliyaların ruhuna dualar okunur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Amasya iline 66 km, Taşova ilçesine 17 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 431
2007 478
2000 694
1997 709

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde İlköğretim okulu Mevcut'dur. Ancak 5 yıllık olduğu için taşımalı öğretim uygulanmaktadır.1 Tane Sağlık ocağı bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Göçebe Türkler (s.86)

Benzer Makaleler