Bosna-Hersek Sırpları

Bosna-Hersek Sırpları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bosna-Hersek Sırpları
Босански Срби
Makarije Sokolovic2.JPG Sokullupasa.jpg Filip Visnjic guslar.jpg Sima Milutinovic Sarajlija.jpg
Ducic.jpg Petar Kocic.jpg Vladimir Ćorović.jpg
G Princip (cropped).jpg Savo Milošević.jpg
Andrea Petkovic.jpg Zoran Đinđić, Davos.jpg Miss Bosnia 07 Gordana Tomic.jpg
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Sırp Cumhuriyeti Sırp Cumhuriyeti 1,001,299(2013)[1]
Bosna-Hersek Federasyonu 56,550(2013)[1]
Brčko İlçesi 28,884(2013)[1]
Diller
Sırpça
Din
Sırp Ortodoks Hristiyan, laik

Bosna-Hersek Sırpları (Sırpça: Босански Србин {tekil erkek}; Босанска Српкиња {tekil kadın}; Босански Срби {çoğul erkek ve karışık gruplar}; Босанске Српскиње {çoğul kadın}), Balkanların Bosna ve Hersek bölgesinde yaşayan Sırp kökenli insanlar, veya 1990 yılında Bosna-Hersek'in devlet olarak kurulmasından sonra bu ülkenin vatandaşlığına sahip Sırplardır. Sırplar ağırlıklı olarak Republika Srpska adındaki siyasi-bölgesel varlık içerisinde ikamet etmekte ve devletin üç esas milletinden biriydi. Genellikle Bosna veya Hersek'ten oldukları önemsenmeden Bosna Sırpları olarak adlandırılırılar.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

1996'da yapılan son BMMYK nüfus sayımına göre 1.484.530, ya da Bosna Hersek nüfusunun %37.9'u kadar Sırp ülkede yaşamaktaydı. Daha güncel bir tahmine göre de bu %37.1 yakınlarında (2000).[2] Nüfusun büyük çoğunluğu Bosna-Hersek Federasyonu kantonlarından Republika Srpska, Hersek-Bosna Kantonu ve Una-Sana Kantonu'nda yaşamaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; popis2013.ba isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
  2. ^ https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/bk.html 25 Aralık 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. CIA Factbook Bosnia and Hercegovina - People

Benzer Makaleler