Belalı Baldız

Belalı Baldız

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Belalı Baldız
Format Dizi
Tür Komedi
Aile
Senarist Haluk Özenç
Yönetmen Fatih Aksoy
Yonca Güzelpınar
Günay Köker
Yaratıcı yönetmen(ler) Fatih Aksoy,Günay Köker,Yonca Güzelpınar
Başrol Nurgül Yeşilçay
Berna Laçin
Kenan Işık
Mehmet Aslan
Cemre Özer
Sedef Şahin
Selim Gürata
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 1
Bölüm sayısı 34
Yapım
Yapımcı Fatih Aksoy,Işıl Karpuzoğlu
Gösterim süresi 60 dk (yaklaşık)
Yapım şirketi Med Yapım
Yayın bilgileri
Kanal atv
Yayın tarihi 11 Eylül 2005 - 22 Haziran 2006
Durumu Sona erdi

Belalı Baldız, 2005-2006 yılları arasında Atv'de yayınlanmış olan komedi ve aile türündeki Türk televizyon dizisidir. Hope and Faith adlı Amerikan durum komedisinden uyarlanmıştır. Eskişehir'de yaşayan üç çocuklu bir ailenin aniden çıkagelen bir konukla değişen hayatlarını konu alıyor.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dilek ve Faruk Eskişehir'de 3 çocuklarıyla sakin bir hayat sürerken Melekler Konağı adlı sıradan bir sabah dizisinde rol alan ve diziden kovulduğunu öğrenince stüdyoyu yakan Dilek'in kız kardeşi Arzu Parlak'ın gelmesiyle hayatları bir hayli değişir. Faruk Arzu'yu sevmesine rağmen yine de onun başına açtığı olaylardan dolayı onu hiç sevmez ve her fırsatta onu evinden göndermeye çalışır. Arzu ise bir yapımcının gelip ona iş teklif etmesini beklemektedir. Dilek ise ciddi ve hamarat bir ev hanımıdır ve Arzu'yla bir yemek şirketi kurmuşlardır fakat Arzu bir kez yemek yapayım derken mutfağı yaktığı için Dilek Arzu'nun işlerini yapacak birisi olan Ajlan'ı işe almıştır. Arzu ise ondan nefret etmekte ve her fırsatta onu boğmaya çalışmaktadır. Bu dizi 2006 yılında 34. bölümünde bitmiştir. Bir ara FOX'ta tekrarı yapılmıştır. Belalı Baldız'da, her ne olursa olsun birbirlerini aslında çok seven iki kız kardeşin farklı karakterlerinin çarpışması, sorumsuz baldızdan sürekli kurtulmaya çalışan Faruk'un duruma isyanı ve bu karmaşada devam ettirmeye çalıştıkları aile yaşantıları işleniyor.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Rol Karakter
Arzu Melekler Konağı adlı sıradan bir sabah dizisinde rol alan, az tanınan ama çok tanındığını sanan, ciddi olmayan ve hep başına bela açan, 32-33 yaşlarında bir kızdır. Belalı ve biraz çılgın birisi olmasına karşın iyi yürekli ve ablasını seven birisidir.
Dilek Ciddi ve hamarat bir ev hanımıdır. 36-37 yaşlarındadır. Arzu'yu çok sevmesine rağmen bazen Arzu'nun yaptıklarından çıldırabilir.
Faruk 40-41 yaşlarında bir diş hekimidir. Arzu'yu içten sever ama belli etmez çünkü Arzu'nun onun başına açtığı belalar yüzünden onu sevmez ve har fırsatta onu evinden göndermeye ya da boğmaya çalışır. Ama hiçbir zaman başaramaz.
Aslı Dilek ve Faruk'un 16-17 yaşlarındaki büyük kızlarıdır. Matematikle arası hiç iyi değildir ve bunu annesi ve babasıyla paylaşmaya korktuğundan notlarını hep teyzesine gösterir. Arzu da bir plan yaptığında hep onu da plana dahil eder.
Yeşim Dilek ve Faruk'un 12-13 yaşlarındaki küçük kızlarıdır. Aslı'nın aksine okulda dersleri çok iyidir ama okuldan bir çocuğa aşıktır ve bunu sadece teyzesine anlatabilir.
Timuçin Dilek ve Faruk'un 10-11 yaşlarındaki tek oğulları ve 3. çocuklarıdır. O da babası gibi olmasına karşın Arzu'yu sever ve okulla ilgili bir sorun olursa bunu annesi ve babasıyla değil teyzesiyle paylaşır. Ama eğer teyzesinin dediği bir şeyi yapmazsa teyzesi ya bir şey kırar ve onun kırdığını söyleyeceğini söyler ya da ona rüşvet verir.
Ajlan 31-32 yaşlarında bir kızdır ve Dilek'in yemek şirketinin 3. üyesidir. Hep Arzu'nun hakkında ileri geri konuşur ve Arzu bunları duyunca sinir krizi geçirir ve onu boğmaya kalkar.
Kerem 26-27 yaşlarında Kanal 26'nın ana haber spikeridir ve aynı zamanda Arzu'nun sevgilisidir. Arzu'nun her belasına katlanır ve onun planlarına mecburen ortak olur. Arzu Kanal 26'da hava durumunu sunmaya başladığında tanışmışlardır.

Benzer Makaleler