Ardıçönü, Taşova

Ardıçönü, Taşova

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ardıçönü
Amasya'nın Türkiye'deki konumu
Amasya'nın Türkiye'deki konumu
Amasya konumunda Ardıçönü
Ardıçönü
Ardıçönü
Ardıçönü'nün Amasya'daki konumu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Amasya
İlçe Taşova
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2016)
 • Toplam 55
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0358
İl plaka kodu 05
Posta kodu 05800

Ardıçönü, Amasya ilinin Taşova ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün önceki ismi Gelemüç'tür. Yeni isimlendirme yapılarak Ardıçönü ismi verilmiştir. Kurtuluş Savaşı öncesinde bir Rum köyü olan bu yer, nüfus mübadelesiyle Türkleştirilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köylerde düğünler cuma günü başlar cumartesi gecesi kına gecesidir. Pazar günü sabah saat 11 gibi gelin baba evinden alınır ve düğün sonlandırılır. Bu köy Trabzondan gelenlerin oluşturduğu için büyük bölümü Çepni kökenlidir. Genelde hayvancılık ve tarımla uğraşılır ancak hem köyde tarla işleyen hem de Taşova merkezde tüccarlık ya da inşaat ustalığı yapan birçok aile vardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Amasya iline 65 km, Taşova ilçesine 17 km uzaklıktadır. Taşova merkezin, Tokat Erbaa ilçesiyle sınırı vardır. Ardıçönü köyünün hemen üstündeki beyyurdu yaylası da Tokat yaylalarıyla sınırdır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2016 55
2000 118
1997 118

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak genelde köyde ikamet edenler, Taşova şehir merkezinde de ustalık ya da ticaret yapmaktadır ve köyde bulunan nüfusun yaklaşık 4 katı kadar da farklı illerde veya Taşova merkezde yaşamaktadır. Tarım için çok elverişli arazilerin olmayışı genelde hayvancılığı teşvik etmiştir. Büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ama yine de bazı yerlerin elverişli olmasıyla tarım yapılabilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni ismiyle Ardıçönü, eski ismiyle Gelemüç köyüne ilk yol muhtar Süleyman Kurt tarafından 1970'li yıllarda yapılmış ve yine köylünün topluca kullanacağı ilk su çeşmesi yapılmıştır. Köyde, ilköğretim okulu yoktur ancak taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu deposu ve içme suyu şebekesi vardır. Bunun yanında arazinin sulanması için betonarme olan bir su göleti yapılmıştır. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Ancak köye 5 km uzaklıktaki Esençay kasabasında sağlık ocağı vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler