Amerika Birleşik Devletleri'nde standart saat

Amerika Birleşik Devletleri'nde standart saat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
ABD'de 2006 ile 2007 arasında uygulanan zaman dilimleri

ABD'de zamanın tarihi, 18 Kasım 1918'de ABD ve Kanada demiryolları zaman dilimleri konusunda bir standartlaşmaya gitmeye karar verdiklerinde başladı. Daha önce saatler yerel tarzda ve her şehrin veya kasabanın yerel güneş saatine göre ya da iyi bilinen bir saate göre (örneğin kilisenin saatine ya da bir kuyumcunun vitrinindeki saate göre) ayarlanıyordu. Yeni standart hemen kolayca kabul edilmedi.

Standart bir saat kullanımındaki artma daha çok iletişim ve seyahatlerde sağladığı pratik avantajlardan dolayı gelişti. Yine de 1918'deki Standart Saat Yasasına kadar resmi olarak zaman dilimleri belirlenmiş değildi. Bu yasa aynı zamanda tartışmalı bir konu olan Yaz saati uygulamasını da gündeme getirmişti.

Yaz saati uygulaması 1919'ta yürürlükten kaldırıldı; fakat zaman dilimleri uygulaması kaldı ve Interstate Commerce Commission ICC zaman dilimlerinin sınırlarının belirlenmesi konusunda yetkilendirildi. Yaz saati uygulaması ise yerel bir konu haline geldi. II. Dünya savaşında tekrar uygulamaya kondu ve savaşın sonuna kadar yürürlükte kaldı.

Bugün zaman dilimlerini ve yaz saati uygulamasını belirleme yetkisi Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanlığına verilmiştir.

Benzer Makaleler